Průvodce určení tržní ceny nemovitosti

Pro úspěšný prodej nemovitosti je její správné ocenění naprosto zásadní. Můžeme mít sebelepší fotky, video, homestaging a top makléře dohromady, pokud se však nabízená cena míjí s cenou obvyklou za srovnatelnou nemovitost, kupce nenajdeme. Slovem „míjí“ myslím takovou cenu, která je zásadně mimo tržní realitu, jinak kvalitním marketingem, přípravou nemovitosti a profesionálním zastupováním jsme schopni určitě získat minimálně pět až deset procent více než když bychom to udělali jen tak, tedy má smysl se tomu věnovat.

Je potřeba zmínit, že cena je ve výsledku relativně elastická, např. kupující, který potřebuje nemovitost pro sebe a ještě k tomu má k místu vztah nebo spěchá a aktuálně není nic vhodnějšího v nabídce, tak je ochoten nemovitost koupit za více než kupující, který má nemovitost jako investici na dlouhodobý pronájem a kupní cena je pro něj zásadní z pohledu, zda na koupi ve finále vydělá. Stejně tak spěchající prodávající je ochoten prodat za méně než klidný prodávající. Míra elasticity ceny je rozdílná podle lokality a tipu nemovitosti. Třeba panelový byt na velkém sídlišti bude mít velmi malou elasticitu, zde bude hrát každé procento roli, zda nemovitost prodáme či nikoliv, a naopak různorodá zástavba v centru města bude více elastická a zde může být interval odhadu ceny, za který se nemovitost může prodat, až 10%.

Když tedy odhadujeme cenu, co vlastně zjišťujeme? Pro náš odhad potřebujeme znát prodejní ceny v nejbližším okolí (v dané ulici či okolních ulicích), srovnatelně veliké nemovitosti (větší nemovitosti jsou zpravidla levnější na m2 a naopak) a  v nedaleké minulosti (ceny nemovitostí rostou a klesají). Informace o prodejních cenách má příslušný katastr nemovitostí, všechny kupní smlouvy jsou zde uschovány, a my jsme schopni se k cenám dostat pomocí 2 aplikací

Cenovamapa.org

nebo

Cenovamapa.cz

Z aplikace bychom měli získat minimálně 5-10 prodejních cen a ty pak dále musíme upravovat na aktuální stav naší nemovitosti. Existuje celá řada parametrů nemovitosti, která nám její prodejní cenu snižuje nebo zvyšuje.

Chystáte prodej či pronájem? Napište si nebo si zavolejte (+420 720 655 656) o nezávaznou a bezplatnou konzultaci.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů